top of page
Search

Поморци и порез

Updated: Oct 25, 2024

Поштовани чланови Удружења, колеге/колегинице поморци,


У четвртак, 10.10.2024. је одржан последњи састанак међуресорне радне групе која се бавила решавањем проблема опорезивања помораца.


Радна група је дошла до следећег предложеног решења:


1) ПИО - Ослобођени обавезе плаћања пензијског и инвалидског осигурања. Ко жели да уплаћује то може да уради према члану 15. закона о ПИО, дакле добровољно осигурање према којем су услови за стицање пензије као и за све друге на копну. Овде није било простора да се прихвате наши захтеви.


2) ПОРЕЗ - Поморци који у календарској години скупе ≥174 дана пловидбе неће бити сматрани пореским обвезницима. Ко не испуни услов од 174 дана биће опорезован по пореској стопи до 10%.

- Пореска основица ће се утврђивати на основу Правилника који треба да буде израђен од стране МГСИ (Министарства саобраћаја) а везиваће се за ИТФ платну листу и основну плату (Basic wage) и биће изражен на дневном нивоу. Обрачунавао би се по моделу:

(Број дана * дневни приход) и од те суме 10%.


- МГСИ такође треба да изради правилник о рачунању дана пловидбе. Са МГСИ су већ започете активности у циљу дефинисања дана који морају бити обухваћени правилником. Предлог Удружења помораца Републике Србије за рачунање ових дана може се пронаћи на нашем сајту.

- Лучка капетанија Београд ће бити задужена за издавање потврде о данима пловидбе којом ће се регулисати порески третман.


3) ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ - Доприноси за здравствено осигурање би били обавезни за све поморце, где је опредељено да се допринос за здравствено осигурање плаћа годишње, а најмање на дванаестоструки износ најмање месечне основице доприноса у Републици Србији (тренутно та основица износи око 490000рсд).


Основица за здравствено осигурање, за поморце чија зарада прелази износ од 490000 РСД, одређивала би се на начин:

10.3% од ГОДИШЊЕ плате по ИТФ скали (односно Правилнику МГСИ, који би се везивао за ИТФ скалу) * број пловидбених дана.


Поморци чија претпостављена зарада износи мање од 490000 РСД односно дванаестоструког износа најмање месечне основице доприноса у Републици Србији плаћају здравствено осигурање по износу минималца. Месечна основица у том случају би износила око 40800 РСД што значи да би доприноси за здравствено осигурање на месечном нивоу били око 4200 РСД.


Недостатак оваквог решења огледа се у томе што је поморац дуже на броду то плаћа већи дипринос за здравствено осигурање а мање може да га користи.

Овде није било могућности да се прихвате предложена решења од стране Удружења, уз образложење да је концепт ЗДР заправо солидарно осигурање које сви плаћају али га не користе сви. Има случајева где осигураник плаћа здравствено осигурање годинама а да не користи услуге здравства док други случајеви, нажалост, имају разлог за честим одласцима код лекара и за болничко лечење где трошкови лечења прелазе износ уплаћених доприноса. У томе се огледа та солидарност.


Позитивне стране предлога су што су за ослобађање од пореза уважена тзв.174 дана и друга, можда и важнија, јесте то што се за одређивање основице доприноса узима претпостављена зарада.

Негативне стране су што се тиче здравства и то што се за одређивање основице узима годишња зарада а не период под уговором али систем не може да комбинује претпостављену и стварну зараду.


По усвајању, закон би ступио на снагу од 01.01.2025. а прва плаћања по новом моделу би нас качила од 2026. године, што представља период за подношење првих пријава за порез и здр.

Пријаве би се подносиле у периоду од 01.01. до 31.03.2026. године, односно најкасније 15 дана по искрцају са брода, за поморце који се у поменутом периоду нађу на броду.


Да ли је ово предложено најправедније решење? Сигурно да није. Да ли је неки помак направљен? Јесте, и сигурно је предложено решење боља понуда од пореских решења која су стизала.


Као једини заступник помораца у овим преговорима, Удружење помораца Републике Србије изражава велику захвалност на указаној подршци и поверењу свим својим члановима као и колегиницима/колегама који то још увек нису.

Позивамо наше колеге да се учлане у Удружење помораца Републике Србије и да заједно даље радимо на конкретним предлозима и решењима која ће побољшати положај помораца у друштву.


Овим путем такоће желимо да апелујемо на медије да се суздрже од објављивања полупроверених информација, како се не би уносила забуна међу поморце.


Подсећамо да је поред представника државних органа, Удружење помораца Републике Србије било једини представник помораца у Радној групи која се бавила овим проблемом.

За додатне информације стојимо на располагању свим заинтересованим порталима.


До нових информација,

Срдачан поздрав и мирно море!






 
 
 

2 Comments


mr.petrovic86
Oct 18, 2024

Mešetarenje i otimačina, zašto se niko iz vlasti ne bavi pitanjem potencijalnih pogodnosti koje pomorci (koji rmbaju po 15 sati na brodu po 6 meseci bez slobodnog dana) imaju kada dodju kući, i u svojoj zemlji troše pare koje su mučno zaradili ( i na sve sto kupe u svojoj zemlji plate porez) ? NI JEDNA BANKA u Srbiji neće da ti da kredit ako si pomorac, ne vezano kolika ti je plata, nemas nikakvu sigurnost ni za sta osim toga sto si zaradio, i tako do sledeceg ugovora, NEMA NI PENZIJE NI SOCIJALNOG OSIGURANJA, osim ako ne odaberes nesto privatno da plaćaš, što je svakako bolje nego ova beda lopovska koja se nudi, a zdravstveno osiguranje je besplatno za…


Like

Kakva solidarnost? To je tako bedan izgovor države da ostajem bez reči. Znamo svi da u uredjenim društvima postoji nekoliko vidova zdr osiguranja a kod nas još uvek samo onaj iz socijalizma, to jest SFRJ. I to je tako samo da bi političari mogli da kradu iz tog fonda. I još nešto: zašti je kapetanija zadužena za overu staža izvan države. Imamo certificate of service, pomorsku knjizicu, dokaz da smo bili na brodu npr 8 meseci i sad to treba neka kapetanija da nam odobrava? Zaostavština iz SFRJ, još jedan način da neko ima radno mesto i da bude korumpiran.

Like
bottom of page